25 lipca 1968 roku, Papież Paweł VI ogłosił encyklikę na temat zasad moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego pt. Humanae Vitae.

Encyklika powstała w środku cywilizacyjnej burzy. Był to głos sprzeciwu wobec  antykoncepcji i rewolucji obyczajowej pokolenia 1968.  Od tego czasu coraz częściej encyklika Humanae Vitae spostrzegana jest  jako profetyczny głos Kościoła.  Według wielu teologów  to najważniejszy dokument Magisterium Kościoła z XX wieku.

Dzisiaj,  jesteśmy bogatsi doświadczeniem ostatniego półwiecza.  Wobec tej próby czasu, Humanae Vitae prowokuje do zadawania pytań, zdaje się dużo bardziej, niż w momencie jego powstania.  Czy istnieje gotowa recepta na szczęście w miłości? Czy antykoncepcja jest rzeczywiście szkodliwa? A może jest czasem tylko „mniejszym złem” w imię „większego dobra”? Gdzie są granice naszej wolności w podejmowaniu decyzji o rodzicielstwie? Czym jest a czym nie jest odpowiedzialne rodzicielstwo?

I w końcu: Jakie są konsekwencje przyjęcia lub odrzucenia Humanae Vitae?

Świętując Jubileusz 50-lecia ogłoszenia encykliki Humanae Vitae pragniemy na nowo wsłuchiwać  się w jej treść, odczytywać  głębię i niezmienną prawdę, która stanowi  małżeński kompas na życie.

Zapraszamy do wędrówki po naszej stronie internetowej , która, jak wierzymy,  przybliży  treść Humanae Vitae oraz pomoże odnaleźć  odpowiedzi na coraz to więcej pytań współczesności. Jest to miejsce, w którym gromadzone są wszelkie inicjatywy, głównie z  Polski, związane z Jubileuszem ogłoszenia encykliki Humanae Vitae.

Zapraszamy serdecznie!

Młode Małżeństwa przy Duszpasterstwie Rodzin w Poznaniu